Just curious, but what is a good price for a single
Just curious, but what is a good price for a single
MCW? I've seen them priced all over the spectrum and am just trying to gauge what the going price is for a single MCW..if it helps any, in particular I am looking at the scrambled eggs with cheese
Sellers/Traders I recommend: ViperGTS x2, Salty Croc, donjuan_21,Sturm44,Ration_Man
Re: Just curious, but what is a good price for a single
Can't help you with a price for MCWs, but you can probably just about break even with a Mountain House meal plus the other items bought commercially.
Cleverly disguised as a responsible adult.
- blue87fj60
- Posts: 194
- Joined: Sun Dec 09, 2018 11:52 am
- Location: South Jersey
Re: Just curious, but what is a good price for a single
Usually around $10.
But when you add in shipping it can jump up to almost $17-20.
But when you add in shipping it can jump up to almost $17-20.
Re: Just curious, but what is a good price for a single
That's what I mean. You can walk into your local wal-mart or camping store and buy a Mountain House Single meal, powdered drinks, and a protein bar for less than $10.
Cleverly disguised as a responsible adult.
- blue87fj60
- Posts: 194
- Joined: Sun Dec 09, 2018 11:52 am
- Location: South Jersey
Re: Just curious, but what is a good price for a single
Yep
Or bite the bullet and get an MCW case off eBay and wind up with a $10 per meal average including shipping.
Or bite the bullet and get an MCW case off eBay and wind up with a $10 per meal average including shipping.