Just curious, but what is a good price for a single

Discussions about US MREs and other US rations
Post Reply
RSMRE
Posts: 138
Joined: Sat Dec 22, 2018 10:32 am
Location: Pennsylvania
Contact:

Just curious, but what is a good price for a single

Post by RSMRE » Sun Feb 24, 2019 11:52 am

MCW? I've seen them priced all over the spectrum and am just trying to gauge what the going price is for a single MCW..if it helps any, in particular I am looking at the scrambled eggs with cheese
Sellers/Traders I recommend: ViperGTS x2, Salty Croc, donjuan_21,Sturm44,Ration_Man

User avatar
RockyRaab
Posts: 652
Joined: Mon Aug 26, 2013 11:57 am
Location: Ogden, Utah

Re: Just curious, but what is a good price for a single

Post by RockyRaab » Sun Feb 24, 2019 1:30 pm

Can't help you with a price for MCWs, but you can probably just about break even with a Mountain House meal plus the other items bought commercially.
Cleverly disguised as a responsible adult.

User avatar
blue87fj60
Posts: 194
Joined: Sun Dec 09, 2018 11:52 am
Location: South Jersey

Re: Just curious, but what is a good price for a single

Post by blue87fj60 » Mon Feb 25, 2019 7:27 am

Usually around $10.
But when you add in shipping it can jump up to almost $17-20.

User avatar
RockyRaab
Posts: 652
Joined: Mon Aug 26, 2013 11:57 am
Location: Ogden, Utah

Re: Just curious, but what is a good price for a single

Post by RockyRaab » Mon Feb 25, 2019 9:54 am

That's what I mean. You can walk into your local wal-mart or camping store and buy a Mountain House Single meal, powdered drinks, and a protein bar for less than $10.
Cleverly disguised as a responsible adult.

User avatar
blue87fj60
Posts: 194
Joined: Sun Dec 09, 2018 11:52 am
Location: South Jersey

Re: Just curious, but what is a good price for a single

Post by blue87fj60 » Mon Feb 25, 2019 1:42 pm

Yep
Or bite the bullet and get an MCW case off eBay and wind up with a $10 per meal average including shipping.

Post Reply